top of page

Neler Yaptık

Neler Yaptık: Take Action

ISTANMUN

14-17 Aralık Tarihinde İstanbul Nişantaşı Üniversitesinde 8 komite ve toplam 400 katılımcı ile Model United Nations ve Model European Union konferansları düzenlenmiştir. Yabancı katılımcıların da misafir edildiği konferans bir marka halini almıştır.

istanmun_edited.png

EĞİTİM RAPORUMUZ

Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi tarafından incelenen ve politikaları konusunda yardımcı olacağını düşündükleri “Milli Eğitim Raporu”nu sunmamız ve gençlerin fikirlerini iletmek için Ankara’ya davet edildik. Ziyaret kapsamında parti davetlerinden bağımsız şekilde TBMM’de özel ziyaretler ile de birçok milletvekilimiz ile de eğitim ve gençlik anlamında neler yapılabileceğini de paylaştık.

so%CC%88yles%CC%A7i_edited.jpg

7-12 Mart OBESSU İstanbul’da

OBESSU’nun “Ecofighters” iklim konusuyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Sn. Şükrü Genç’in de destekleriyle çalıştay yapıldı. OBESSU’nun İstanbul’da ağırlanmasıyla ortaklığımız pekiştirilmiştir. İletişimde olduğumuz diğer illerimizde de OBESSU ve TÖS organizasyonları yapmayı hedeflemekteyiz.

eco%20fighters_edited.png

8-9 Eylül 2018 1. Eğitim Çalıştayı

Ortaöğretim düzeyinde Türkiye’de ilk kez düzenlenen eğitim çalıştayı ile “Eğitim nedir?”, “Laik ve İslami eğitim tartışması”, “pratik eğitim mi, teorik eğitim mi?”, “öğrenciler ne istiyor?” temalı 4 komite 2 gün boyunca 120 öğrenci arkadaşımız “Milli Eğitim”i tartışmışlar ve sorun- çözüm kağıtları çıkarmışlardır.
Marmara gazetesi ve İstanbulTimes tarafından haber yapılmıştır

Capture.PNG

14 Ekim 2018 Öykü ve şiir yarışması

Ortaokul öğrencilerine yönelik “Mücadele” konulu öykü ve şiir yarışması düzenlenmiştir. Yarışmanın kazananı genç kardeşimize 2. dönem boyunca “maddi eğitim bursu” sağlanmıştır.

Capture1.PNG

19 Ocak 2019 Üretim Sempozyumu yapıldı

19 Ocak günü genç arkadaşlarımızın katılımı ve üç öğretim üyesinin katılımlarıyla “Kalkınma ve millileşme”, “Eğitimin kalkınma ve istikbalde önemi” ve “Milli üretim nedir?” başlıklı sunumlar yapıldı. Ülkemizin çeşitli sorunlarına da eğildiğimiz bu sempozyumda arkadaşlarımızı bir sonraki gün yapılacak teknoloji çalıştayı öncesinde hem bilimsel metotlar hem de bilinç anlamında donanımlandırmayı hedefledik.

Capture2.PNG

25-26 Nisan 2020 Türkiye Öğrenci Senatosu Çevrimiçi Eğitim Çalıştayı düzenlendi.

25-26 Nisan tarihlerinde çevrimiçi şekilde 3. eğitim çalıştayımız düzenlenmiştir. 150 katılımcının serbest konu şeklinde tartışma yaptığı bu çalıştayın kapanışına CHP Genel Başkan Yrd. Mv. Sn. Yıldırım Kaya gelmiş ve gençlerle fikir alışverişinde bulunmuştur. Covid-19’un etkilerinin de konuşulduğu verimli bir çalıştay olmuştur. Çevrimiçi eğitimin değerlendirilmesi ile birlikte anketleme çalışmalarına hız verme kararı alınmıştır.

Capture3.PNG

3-4-5 Temmuz 2019 - #SenatoMecliste

Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi tarafından incelenen ve politikaları konusunda yardımcı olacağını düşündükleri “Milli Eğitim Raporu”nu sunmamız ve gençlerin fikirlerini iletmek için Ankara’ya davet edildik. Ziyaret kapsamında parti davetlerinden bağımsız şekilde TBMM’de özel ziyaretler ile de birçok milletvekilimiz ile de eğitim ve gençlik anlamında neler yapılabileceğini de paylaştık.
Adalet ve Kalkınma Partisi adına TBMM Eğitim Komisyon başkanı Mv. Sn. Emrullah İşler, Gençlik Kolları Başkanı Sn. Ahmet Büyükgümüş, Cumhuriyet Halk Partisi adına Eğitim Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mv. Sn.
Yıldırım Kaya, Mv. Sn. Aysu Bankoğlu, İyi Parti adına Kıymetli Genel Başkan Sn. Meral Akşener, Eğitim Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sn. Berna Sukas, Gençlik Kolları Başkanı Sn. Burak Öztürk, Milliyetçi Hareket Partisi adına TBMM Başkanvekili Sn. Celal Adan, Genel Başkan Başdanışmanı Sn. Dr. Ali Güler, Saadet Partisi adına Mv. Sn. Abdülkadir Karaduman, Mv. Sn. Cihangir İslam‘a
Gençlerin ülkenin geleceği hakkındaki endişe ve eğitim sistemi hakkındaki görüşlerini Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbinde, TBMM’de ifade etme fırsatı sağladıkları için teşekkür ederiz.

Capture5.PNG

29 Mayıs 2019 - CHP Genel Başkan Yrd. Mv. Yıldırım Kaya’ya Rapor takdimi

29 Mayıs 2019 tarihinde CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sn. Yıldırım Kaya, Sarıyer Belediye Başkanı Sn. Şükrü Genç, Sarıyer Akademi müdürü eğitimci Sn. Sami Görek ile “Milli Eğitim” raporu üzerine Kurucu Başkan Sn. Zana Gümüş ve Genel Sekreter Sn. Orhun Akdağ tarafından uzun ve detaylı bir sunum yapılmıştır. Kendileri de bizlere Sarıyer Akademi’yi tanıtmış, rapordaki eğitim modelini beraberce nasıl Sarıyer Akademi’de uygulayıp ardından nasıl “Türkiye Akademi”ye çevirebileceğimiz konusunda bir toplantı yaptık. Gün sonunda raporu takdim ettiğimiz Genel Başkan yardımcısı Sn. Yıldırım Kaya aynı gün CEM TV’de rapordan uzunca bahsetmiş “Türk Gençliğinin duyduğu hassasiyeti” paylaşmıştır.

Capture7.PNG

19 Haziran 2019 - CHP Grubu ile Eğitim ve Gençliğin sorunları üzerine geniş katılımlı toplantı

19 Haziran 2019 günü Sarıyer Belediyesi Meclis salonunda “Milli Eğitim Raporu” geniş tanıtım toplantısı yapıldı. Rapor yazımında ve içerik konusunda emeği geçen genç arkadaşlarımız ve yönetim kurulunun yaptığı sunum üzerine CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sn. Yıldırım Kaya, eski TBMM Başkanvekili ve CHP milletvekili Sn. Güldal Mumcu, CHP milletvekili Sn. Aysu Bankoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Sn. Şükrü Genç söz alarak hazırlanan raporun önemi ve eğitimin sorunlarından bahsederek CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajını genç arkadaşlarımıza ilettiler. Bağımsız olarak bu görevi üstlenen Türkiye Öğrenci Senatosu politika belirleyici liderlerin dikkatini de eğitim alanına çekmeyi başarmıştır.

Capture8.PNG

27 Kasım 2019 Eskişehir ziyareti

Kurucular kurulu 2. Dönem görevini üstlenen yönetimi öğrenci şehri Eskişehir’de ziyaret etmiş ve şehirlerinin belediye başkanı Sn. Yılmaz Büyükerşen ile sene boyu yapılabilecek organizasyonları görüştüler. Daha önceki projelerimizle de ilgilenen Sn. Büyükerşen yeni yönetimimize her konuda destekte bulunmaktadır. Sn.
Büyükerşen’in ardından Eskişehir halkını yönetime katan Eskişehir Kent Konseyi adına genel sekreteri Sn. Ahmet Kapanoğlu ile de görüşmeler yapılmış ve TÖS ile sivil toplum anlamında yapılabilecek organizasyonlar görüşülmüştür.

Capture10.PNG

9 Ocak 2020 İstanbul ziyareti

Kurucular kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu ile TÖS’ün yaptıkları ve yeni yönetimin yapmak istedikleri konusunda sunum yapmıştır. Kendileri de ilgi göstermiş ve OBESSU’yu İstanbul’da ağırlama konusunda destek olmuştur. Avrupa ile ilgili ilişkilerimizin önemli olduğunu ve eğitim konusunda üstlenilen görevin devamlılığı konusunda temennilerini iletmiştir.

Capture11.PNG

1 Eylül 2019 Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı’na ziyaret

1 Eylül 2019 günü Eskişehir İl temsilciliğimiz Odunpazarı Belediye Başkanı Sn. Kazım Kurt ile Eskişehir’de yapılması planlanan çalıştay hakkında görüşme yaptılar.

Capture9.PNG

22 Nisan 2020 Saadet Partisi mv. Sn. Abdulkadir Karaduman ile gençlik sohbeti

22 Nisan günü Mv. Sn. Abdulkadir Karaduman’ın daveti üzerine gençlik ve eğitim konulu çevrimiçi toplantıya katılım gösterdik.

Capture14.PNG

5 Mayıs 2020 CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu ile toplantı

YKS sınavı için verilen karar üzerine gençlerin tepkisini ve önerilerimize kulak veren Sn. Kılıçdaroğlu ile daveti üzerine TÖS olarak görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmede durumun gençler nezdindeki etkilerinden bahsedilmiştir. Gündemle ilgili kendilerine bilgi akışı sağlanmıştır. Yapılan görüşme ana akım medyada yer almıştır.

Capture15.PNG

11 Mayıs 2020 İyi Parti Eğitim Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yrd. Sn. Berna Sukas ile YKS paneli

YKS’ye girecek olan gönüllülerimizle süreç içinde bilgi akışı sağladığımız Sn. Berna Sukas’ın katılımlarıyla bir YKS paneli düzenlendi. Kendilerine Covid-19 raporunun da sunulduğu panelde katılan gönüllülerimiz de fikirlerini belirtmiş ve sınav ile ilgili alınan bu kararın etkilerini izah etmişlerdir.

Capture16.PNG

8 Ağustos 2020 Gelecek Partisi ziyareti

İzmir temsilcilerimiz “Covid-19’un etkileri ve çevrimiçi eğitim” raporumuzu Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a sundular.

Capture17.PNG

16 Eylül 2020 Sn. Yusuf Halaçoğlu ile soru-cevap

24, 25, ve 26. dönem milletvekilliği yapmış Türk Tarih Kurumu eski başkanı Yusuf Halaçoğlu sorularımızı yanıtladı. Gençlikten umudunu yitirmediğini ve eğitimin önemini anlatan sn. Halaçoğlu kıymetli deneyimlerini de aktardı.

Capture18.PNG

30 Nisan 2020 Bateri ve Perküsyon eğitimi

TÖS, gönüllülerimizin vereceği eğitim ile ritim duygusu, nota okuma konularında interaktif eğitim verilecektir. Bu sayede salgın döneminde eksikliği hissedilen etkinlik ve eğitimler anlamında çevrimiçi anlamda bunu sağlamaktayız.

beyaz kare.png

8 Mayıs 2020 Türkiye Öğrenci Senatosu Belediyeler işbirliğinde çevrimiçi deneme sınavları.

Daha önce görüşmelerinde bulunduğumuz Türkiye Akademi bünyesinde çevrimiçi deneme sınavlarının oluşturulması için görüşmelerde bulunulmuştur. Sınav tarihinin geriye alınmasıyla Türkiye Akademi üzerinden çevrimiçi deneme sınavları ücretsiz şekilde sağlanmıştır.

beyaz kare.png

31 Mayıs 2020 Türkiye Akademi LGS sınavı

Kurulumunda koordinasyonda olduğumuz Türkiye Akademi ücretsiz olarak çevrimiçi LGS deneme sınavı sağlamıştır.

beyaz kare.png

19 Mayıs 2020 Ata’dan emanet bizim bayramımız

19 Mayıs Atatürk’ü anma ve Gençlik bayramını gönüllülerimizin emeği olan video ile kutladık.

beyaz kare.png

8-9 Eylül 2018 1. Eğitim Çalıştayı

Ortaöğretim düzeyinde Türkiye’de ilk kez düzenlenen eğitim çalıştayı ile “Eğitim nedir?”, “Laik ve İslami eğitim tartışması”, “pratik eğitim mi, teorik eğitim mi?”, “öğrenciler ne istiyor?” temalı 4 komite 2 gün boyunca 120 öğrenci arkadaşımız “Milli Eğitim”i tartışmışlar ve sorun- çözüm kağıtları çıkarmışlardır.

Marmara gazetesi ve İstanbulTimes tarafından haber yapılmıştır.

beyaz kare.png

20 Mayıs 2019 - “Milli Eğitim” Raporunun Siyasi Parti ve STK’lara iletimi

Mecliste grubu bulunan 4 siyasi parti Eğitim Politikaları başkanlıkları başta olmak üzere, eğitim alanındaki birçok sendika ve STK’ya Milli Eğitim raporu resmi şekilde iletilmiştir.

beyaz kare.png

29 Kasım 2019 İzmir Ziyareti

2. Dönem Ege temsilcimiz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer ile görüşme yapmıştır. Yapılan görüşmede İzmir içerisinde yapılabilecek organizasyonlar ve OBESSU ile ortaklaşa planlanan toplantıların nasıl yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştur.

beyaz kare.png

10 Ocak 2020 Kurucu Başkan Sn. Zana Gümüş Davet edildiği Kanal İstanbul çalıştayında Eğitim ve ülke gençliği alanında söz almıştır.

Onlarca siyasetçi ve akademisyenin katıldığı Kanal İstanbul çalıştayına davet üzerine katılım gösteren kurucu başkan Sn. Zana Gümüş katılımcıların önünde ülkemizin eğitim yatırımlarının eksikliğini ve sistem sorunlarını vurgulayan bir konuşma yapmıştır. Yapılan konuşma basında yer almıştır.

beyaz kare.png

4 Şubat 2020 Eskişehir Tepebaşı Belediyesine ziyaret

4 Şubat günü Eskişehir’in en büyük ilçelerinden Tepebaşı’nın Belediye başkanı Ahmet Ataç ziyaret edilmiştir. Medyada yer alan bu ziyarette yapılabilecek ortaklıklar, düzenlenmek istenen konferans ve çalıştaylar için organizasyon konusunda görüşme yapılmıştır.

beyaz kare.png

1 Ekim 2018 OBESSU başvurusu

TÖS, Avrupa birliği ve parlamentosu tarafından eğitim ve gençlik alanında muhatap alınan Organising Bureau Of European School Students Union (OBESSU) ‘ya resmi üyelik başvurusunda bulunmuştur.

beyaz kare.png

6 Kasım 2018 OBESSU Kabul

TÖS, düzenlenen tören ile çoğunluk oyu ile OBESSU’nun resmi Türkiye Temsilcisi olmuştur. Kutlu Olsun!

beyaz kare.png

17 Mart 2019 Etkinlik katılımı

Children First World Academy’nin düzenlediği tasarım etkinliğine katılım gösterdik. Ne şekilde ortak çalışmalar yapabileceğimizi görüştük.

Capture21.PNG

12 Kasım 2018 Okul Başkanlarıyla Toplantı

İstanbul’daki liselerin okul başkanlarıyla TÖS yönetimi bir araya gelmiştir. İstanbul genelinde yapılabilecek organizasyonlar, projeler ve “Milli eğitim” üzerine detaylı bir toplantı yapılmıştır

Capture20.PNG

1 Şubat 2019 “Milli Eğitim” raporu yazımına başlandı

Ülkenin geleceği konusunda endişe duyan ve eğitim politikalarındaki yanlışlıklara karşı duyarlı olan tüm öğrencilerin emeği olan “ Türkiye Öğrenci Senatosu Milli Eğitim Raporu”nun çalıştay bildirileri, OBESSU’nun sağladığı eğitim sistemleri bilgileri ışığında bu konuda gönüllü arkadaşlarla yazımına başlanmıştır.

beyaz kare.png

13 Aralık 2018 “100 Temel Eser” Kitap Toplama Kampanyası

Gönüllülük esasıyla toplanan kitap bağışlarını okul başkanlarıyla yapılan istişareler sonucunda ilgili okullara bağışladık.

beyaz kare.png

13 Ocak 2019 2. Eğitim Çalıştayı düzenlendi

13 Ocak 2019 günü Akademi Beyoğlu’nda “Okulların Öğrencilerin Yaşamına Etkisi” temasıyla İstanbul’daki okul başkanlarının katılımıyla bir çalıştay düzenlendi. Düzenlenen çalıştay sonrası sorun tespitleri yapılmış ve raporlaştırılmıştır.

beyaz kare.png

20 Ocak 2019 Teknoloji Çalıştayı yapıldı

20 Ocak günü genç arkadaşlarımızın, teknoloji ve girişimcilik alanında başarılı çalışmalar yapmış arkadaşlarımız koordinatörlüğünde sorun tespiti ve çözüm üretimi amacıyla çalıştay gerçekleştirdiler. Oluşturulan rapor “Milli Eğitim” raporunda da yer almış ve iletilmiştir.

beyaz kare.png

4-5-6-7 Şubat 2020 SAMEF Düzenlenmiştir

Türkiye Öğrenci Senatosu “Milli eğitim” raporunun hacim ve güncelliğinin artırılması amacıyla planlanan Samsun Garip Zeycan Fen Lisesi ve TÖS ortaklığıyla Samsun Eğitim Forumu düzenlenmiştir.

beyaz kare.png

30 Mart 2020 Pandemi Şartlarında eğitim

Dil eğitimi konusundaki eksiklikleri raporumuzda izah etmiştik. Buna ek olarak haftanın bir günü discord uygulaması üzerinden Fransızca, Almanca ve İngilizce konuşma atölyeleri düzenlenmeye başlanmıştır.

beyaz kare.png

10 Nisan 2020 Covid-19 Eğitime etki anket ve raporu

Toplamda 15 ekip toplantısı ile kararlaştırılan anket soruları ve rapor hazırlıkları neticesinde 25-26 Nisan Eğitim Çalıştayında yazılan sorun raporunun da eklenmesiyle Covid-19 raporu oluşturulmuş ve ilgililere sunulmuştur.

beyaz kare.png

22 Nisan 2020 Hayvan Hakları günü

Çevre ve hayvan hakları komisyonumuz farkındalık yaratmak için üyelerimizin konuşma yaptığı ve hassasiyetlerini paylaştığı bir video yayınlamıştır.

beyaz kare.png

23 Nisan 2020 TBMM’nin kuruluşunun 100. yılı ve çocuk bayramı için anma videosu yayınlandı.

Gönüllülerimizin özverili çalışmalarıyla 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramı kutlanmıştır.

beyaz kare.png

27 Nisan 2020 Sporla desteklenmiş dans eğitimleri

Salgın sürecinde hem yeni aktivitelere katılmak hem de hareketliliği sağlamak için latin ve çağdaş dans eğitimi verilmiştir. TÖS üyemiz tarafından verilen bu eğitim ile yüksek verim alınmıştır.

beyaz kare.png
bottom of page